Güneş Panelleri

Günümüzde elektroniğin temeli olan silisyum temelli yarıiletkenler, elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştürebildikleri gibi (LED: Işık Yayan Diyod), uygun bir tasarım ile, üzerlerine düşen ışığın enerjisini elektrik enerjisine de dönüştürebilirler. Işığı elektrik enerjisine dönüştürmek için yapılmış yarıiletken düzeneklerin her birine photovoltaic cell veya solar cell veya Türkçe adıyla Güneş Pili adı verilir.

Güneş pillerinin yapıldığı silisyum, dünyamızdaki kum ve taşın temel bileşeni olarak, doğada en bol bulunan minerallerden biridir. Silisyum mineralinin atomları bir kristal yapı meydana getirecek düzende bir arada bulunurlar. Güneş pilini meydana getiren silisyum levha, tek kristalli veya çok kristalli bir silisyum külçe dilimlenerek elde edilir. Bundan yapılan pil, tek kristalli veya çok kristalli güneş pili adını alır.

Bir Güneş Paneli, çok sayıda güneş pilinin uygun bağlantılarla bir araya getirilmesi ile oluşur. Yapısında tek veya çok kristalli güneş pili bulunmasına göre Tek Kristalli veya Çok Kristalli Güneş Paneli olur.

Tek ve çok kristalli panellerin enerji verimi birbirine yakındır. Soğuk iklimli yerlerde tek kristalli, sıcak iklimli yerlerde ise çok kristalli panellerin kullanılması gerekir. Gelecek 5 yıl içinde, gelişen teknolojiye paralel olarak, panel verimlerinin %30 artacağı tahmin edilmektedir.

Omega Sun Power, projelerinde, dünyada kalitesi kanıtlanmış  LDK SOLAR (NYSE:LDK) Güneş Panellerini kullanmaktadır.

DC/AC Inverterler

Güneş panellerinden doğru akım formunda elde edilen elektrik enerjisinin, günlük hayatımızda ve endüstride en çok kullanılan cihazları çalıştırabilmesi için, bir Inverter ile alternatif akım formuna dönüştürülmesi gerekir. Omega Sun Power tarafından kullanılan Zeversolar inverterler, herkese güneş enerjisinden yararlanma olanağı sunmak üzere, 1.5kW dan 1 MW a kadar çok geniş güç aralığında yüksek verimli ve güvenli seçenekler sunar. Zeversolar inverterler bulutlu havalarda ve sabahın erken saatlerinden, akşamın ileri saatlerine kadar elektrik üretimi sağlayacak şekilde geniş giriş gerilimi değişikliklerine izin verir. MPPT (Maximum power point tracking) tekniği ile güneş panellerinde oluşan elektrik enerjini minimum kayıpla alternatif akıma çevirir. IP 65 e koruma sınıfına sahiptir.

Yenililerden ve kampanyalardan haberdar olmak için, email listemize üye olun: